top of page

AKNÉ

Krásná a dokonalá pleť bez vrásek, jizev či pupínků je snem mnoha z nás, jen ne vždy máme splnění této představy hned na dosah.

Akné se řadí mezi chronické dermatózy, jejichž léčba vyžaduje pravidelný a dlouhodobý přístup, je to navíc jedno z nejčastějších onemocnění kůže. Postihuje všechny věkové skupiny s největším výskytem v pubertě a neméně pak tzv. hormonální akné s maximem u žen okolo 30. roku věku. Nejčastější projevy jsou v obličeji, na zádech a v dekoltu, kde je také největší zastoupení mazových žlázek, jejichž zánět právě akné způsobuje.

 

Akné vzniká již na mikroskopické úrovni ještě bez jasných klinických známek, a to vznikem tzv. mikrokomeda – dojde k uzavření vývodu mazové žlázy. Díky tomu se pak ve žlázce městná maz, přemnožují se bakterie a komedo roste. Může pak nabývat vzhledu buď uzavřeného komeda (bílé papulky) nebo otevřeného komeda (černé tečky). Postupně vzniká zánět a tvoří se typické červené aknozní papulky. Pokud dojde k dlouhodobě probíhajícímu zánětu nebo časté traumatizaci aknozních projevů, mohou se vytvořit pozánětlivé atrofické bělavé jizvičky a posuny pigmentace.

Dispozice ke vzniku akné je dána částečně geneticky, velký vliv pak hrajou pohlavní hormony, převážně testosteron a progesteron.

Jak se léčí?

Léčba akné je vždy komplexní. Na naší klinice dbáme na podrobné probrání vhodných režimových opatřeních, jehož stavebním pilířem je správné a pravidelné čištění a hydratace pleti. V lokální terapii využíváme všech dostupných a vysoce účinných přípravků, při těžších stavech pak můžeme volit také kombinaci lokální a systemové terapie (např. celková antibiotika či retinoidy).

V neposlední řadě využíváme doplňkových metod estetické dermatologie, kdy lze použít například chemický peeling k uvolnění pórů, biostimulační světlo k potlačení růstu bakterií a urychlení hojení či laseroterapii k redukci jizviček a pigmentací (k řešení mírnějších forem postaknózních změn používáme cévní laser Vbeam, na hlubší jizvy či pigmentace pak preferujeme ošetření CO2 laserem).

Proceduře předchází

Každému výkonu předchází osobní  konzultace s lékařem zpoplatněná částkou 1500,- Kč, kterou je pak částečně možno odečíst (blíže viz ceník).

Podrobně probereme přání a představy klienta s navržením možného řešení dle všech specifických potřeb, požadavků nebo také limitů. Při konzultaci rádi zodpovíme všechny související dotazy, probereme výhody či nevýhody jednotlivých ošetření a budeme se snažit najít vždy individuálně to nejlepší možné řešení pro každého člověka zvlášť, neb v našich očích je každý z nás jiný, odlišný a v nejlepším slova smyslu jedinečný.

bottom of page