top of page

CÉVKY, ZAČERVENÁNÍ, RŮŽOVKA

Nežádoucí zvýrazněné cévky na těle či začervenávání obličeje trápí mnoho z nás. Jedná se například o rosaceu (růžovku), “popraskané” žilky na dolních končetinách či cévní abnormality typu “ohně” (n. flammeus), hemangiomu a podobně. 

 

Rosacea je chronická dermatóza, jejíž etiologie není plně známá a jedním z průvodních jevů je fluschovité (záchvatovité) až trvalé červenání obličeje podmíněné rozšířenými a zmnoženými terminálními cévkami. Tyto jsou také podkladem viditelných teleangiektázií (“pavoučků”) až případně zánětlivých papulek.

 

Jiným onemocněním s výraznou genetickou predispozicí, u kterého vzniká hustá viditelná síť rozšířených cévek v obličeji je kuperóza, která je často následkem působení extrémních teplot jako je excesivní saunování, slunění či naopak dlouhodobý a opakovaný pobyt v chladu. 

 

Metličkové varixy na dolních končetinách jsou nejčastěji způsobeny chronickou žilní nedostatečností, dle její tíže je možno předpokládat také efekt laseroterapie či případné recidivy projevů po ošetření. Při léčbě i po ní je nutno dodržovat režimová opatření, jako jsou pravidelné elastické komprese, není-li z interního pohledu kontraindikováno, např. punčochami či elast. obinadly. 

 

Hemangiomy, ohně a jiné cévní malformace bývají často přítomny již při narození nebo se vytváří během ranného dětství a bývají větší velikosti na rozdíl od tzv. senilních hemangiomů,  což jsou drobné červené polokulovité hladké papulky, které vznikají v pokročilejším věku, jsou zcela benigní a jsou pouze průvodním projevem stárnutí kůže, jejich výskyt a množství je velmi individuální.

 

Jak tyto problémy léčíme

Na naší klinice pracujeme s nejnovějším cévním laserem Candela Vbeam Prima, který je nejúčinnějším, nejspecifičtějším a tím i nejšetrnějším řešením cévní problematiky.

Můžeme zde volit mezi použitím barvivového laseru (na červené léze) či NdYag laseru (na modré až fialové léze), a to variabilně podle zbarvení a lokalizace cílové cévní struktury, což nám umožňuje vždy specifické, šetrné  a vysoce účinné ošetření. 

 

Barvivový laser o vlnové délce 595 nm volíme na projevy červené barvy :

  • cévní malformace jako jsou hemangiomy, ohně apod.

  • senilní hemangiomy

  • rozšířené cévky obličeje či jiných částí těla

  • pavoučkové névy

  • čerstvé strie či postaknozní čerstvé jizvičky

  • růžovka 

 

NdYag laser o vlnové délce 1064 nm preferujeme na projevy modré až fialové barvy: 

  • hlouběji uložené žilky

  • starší strie

  • starší jizvy postoperační, posttraumatické i postaknozní

 

 

Ošetření provádíme ambulantně, po zákroku není nutná rekonvalescence ani pracovní neschopnost.

bottom of page