NEŽADOUCÍ OCHLUPENÍ
Metod k odstranění nežádoucího ochlupení je celá řada, v zásadě však jde o metody dočasné eliminace ochlupení, tzn. že chloupky vždy ve stejné míře za různý čas zase dorostou (např. prosté holení žiletkou, vytrhávání chloupků pinzetou, voskem, strojkem atp.), a dále jsou to metody trvalého odstranění chloupků. K tomuto slouží v zásadě hlavně vysokovýkonné lasery, dříve se používala také elektrická jehla, nicméně vzhledem k bolestivosti a extrémní časové náročnosti výkonu panuje všeobecný odklon od této metody.
Specifickou kategorií je ošetření pulzním světlem, tzv. IPL. Často je tato metoda nabízena jako způsob trvalého odstranění ochlupení, nicméně s tímto nelze souhlasit. Pokud bychom se k podobnému efektu měli přibližit, bylo by zapotřebí skutečně velmi vysokého počtu ošetření a dlouhodobého přístupu a i tak by efekt nebyl ideální. Stroje IPL nedisponují natolik vysokými energiemi ani specifickou vlnovou délkou pro hnědý pigment, aby byly schopny plně destruovat vlasovou cibulku a přilehlé zárodečné buňky, ze kterých se chloupek znovu a znovu obnovuje. Toto ošetření tak lze považovat za účinnou metodu dočasné epilace, ke které však slouží stejně dobře také jiné, mnohem méně nákladné, metody.
Laserová epilace je založena na tzv. selektivní fototermolýze. To znamená, že vyzařovaný laserový paprsek se přednostně vychytává v dané barevné struktuře dle jeho konkrétní vlnové délky. Právě proto může být zamířeno přesně na chtěnou cílovou strukturu, která je takto účinně zničena, zatímco okolí zůstává nepoškozeno.
Jak tento problém řešíme my
Na naší klinice pracujeme se špičkovým alexandritovým laserem Candela GentleLasePro s vlnovou délkou 755 nm, která je výrazně specifická pro hnědý pigment, a proto je tento laser extrémně výkonným nástrojem k laserové epilaci a trvalé likvidaci nežádoucího ochlupení při zachování šetrnosti a bezpečnosti. Tento laser má svůj účinek patentovaný federálním úřadem pro léčiva v USA (certifikát FDA).
Laserový paprsek je přednostně vychytáván ve vlasových folikulech, kde dochází k přeměně světelné energie v energii tepelnou a chloupky jsou takto zničeny (spáleny).
Kdy laserová epilace funguje nejlépe?
Všeobecně je tato metoda nejúčinnější na chloupky tmavé nebo alespoň jakkoliv pigmentované. V principu – čím tmavší chloupky a světlejší okolní barva kůže, tím lepší a rychlejší výsledek.
Tato metoda není vhodná pro chloupky bílé či extrémně jemné a světlé.
Kdy laserovou epilaci nelze provést?
Kontraindikací je opálení pokožky, obzvláště po bezprostředním oslunění, poslední přímé oslunění by mělo být minimálně 4 týdny, lépe 6 týdnů před výkonem, doporučuje se důsledná fotoprotekce (mechanická ochrana, SPF 50+), a to jak před výkonem, tak po výkonu (alespoň další 4 týdny).
Další kontraindikace jsou:
-
výkon se z forenzních důvodů neprovádí při těhotenství, včetně probíhajícího IVF cyklu
-
akutně probíhající dermatozy, dermatitidy a infekce v ošetřované oblasti
-
recidivující herpes simplex v ošetřované oblasti (doporučeno krytí antivirotiky)
-
fotodermatózy
-
keloidní hojení ran
-
onkologické onemocnění
-
epilepsie
-
poruchy srážlivosti krve
-
medikace antikoagulace, antiagregace
Vhodnost ošetření bude podrobně individuálně probrána při vstupní návštěvě
.
Co mohu udělat k dosažení nejlepšího efektu laserové epilace?
Laserová epilace je aktuálně jednou z mála účinných metod trvalé eliminace ochlupení a na velkých plochách pak metodou jedinou. Tato metoda ale má svá pravidla, která při dodržení vedou k dokonalému výsledku :
-
Správný výběr laseru s ideální vlnovou délkou (755-810nm), správně použitá intenzita laserového paprsku dle pigmentace a síly ochlupení a okolního zbarvení kůže – na našem pracovišti používáme výše zmíněný alexandritový laser Candela GentleLasePro, který je nejeefektivnějším laserem v této indikaci na trhu a ošetření u nás probíhá vždy za přítomnosti zkušeného lékaře.
-
Opakování ošetření – laserová epilace efektivně ničí pouze ty chloupky, které jsou v daném okamžiku v tzv. aktivní růstové fázi, a tato je v ošetřované oblasti přítomna přibližně ve 20 – 30 %. Z toho vyplývá, že je nutno ošetření opakovat, a to cca 4-6x, dle konkrétní ošetřované oblasti, dále dle pigmentace a síly chloupků a v neposlední řadě dle individuální hormonální a genetické dispozice pacienta. Opakování ošetření je však i výhodné a to pro stav pokožky v ošetřené oblasti, má totiž také rejuvenační efekt, pokožka je pak jemná, hladší, pevnější.
-
Dodržování doporučených časových intervalů mezi jednotlivými sezeními, které jsou maximálně – v oblasti hlavy 8 týdnů, na trupu a horních končetinách 10 týdnů a na dolních končetinách 12 týdnů.
Faktem zůstává, že po narození se již nové vlasové folikuly (chloupky) netvoří. Během života v různých obdobích mohou pouze tmavnout a sílit, či naopak zbělat. Při dodržování výše zmíněných doporučení tak lze postupně zničit všechny či většinu chloupků v ošetřené oblasti.
Co dělat a nedělat před samotným ošetřením?
-
chloupky lze během epilační kúry jen holit, nevytrhávat, poslední vytržení chloupků před zahájením laserových epilací je pak vhodné minimálně 4-6 týdnů před prvním sezením
-
poslední holení je ideální provést cca 3 dny před samotným ošetřením (aby chloupky byly nad kůží mírně povyrostlé)
-
den před ošetřením je vhodné danou oblast již neošetřovat žádnými externy, např. typu mastí, krémů, deodeorantů apod.
-
k prvnímu vyšetření je vhodné ponechat oblast neoholenou k posouzení barvy a síly ochlupení
-
kůže ošetřované oblasti by měla být co nejsvětlejší, neopálená
-
po epilaci je nutná důsledná fotoprotekce ošetřené oblasti, ideálně 4-6 týdnů
Proceduře předchází
Každému výkonu předchází osobní konzultace s lékařem zpoplatněná částkou 1500,- Kč, kterou je pak částečně možno odečíst (blíže viz ceník).
Podrobně probereme přání a představy klienta s navržením možného řešení dle všech specifických potřeb, požadavků nebo také limitů. Při konzultaci rádi zodpovíme všechny související dotazy, probereme výhody či nevýhody jednotlivých ošetření a budeme se snažit najít vždy individuálně to nejlepší možné řešení pro každého člověka zvlášť, neb v našich očích je každý z nás jiný, odlišný a v nejlepším slova smyslu jedinečný.