REJUVENACE CÉVNÍM LASEREM
Na naší klinice pracujeme s nejnovějším cévním laserem Candela Vbeam Prima, který je nejšetrnějším, nejspecifičtějším a tím nejúčinnějším řešením převážně cévní problematiky, ale lze využít i v jiných indikacích, jako je rejuvenace, redukce vrásek, zničení virových bradavic atd.
Ošetření cévním laserem, stejně jako i jinými lasery, je založeno na principu selektivní fototermolýzy. To znamená, že vyzařovaný laserový paprsek se přednostně vychytává v dané barevné struktuře dle jeho konkrétní vlnové délky. Právě proto může být zamířeno přesně na tu cílovou strukturu, která je takto účinně zničena, zatímco okolí zůstává nepoškozeno.
Cévní laser Vbeam Prima disponuje dokonce dvěma vlnovými délkami laserového paprsku, což umožňuje jeho široké využití napříč celou barevnou škálou cévních onemocnění. Cílovou jednotkou je v tomto případě hemoglobin:
1. Barvivový laser o vlnové délce 595 nm pokryje spektrum červených odstínů:
-
hemangiomy, n. flammeus (oheň) – laser lze použít již od 3 měsíců věku
-
rozšířené drobné cévky obličeje či jiných částí těla
-
pavoučkové névy
-
čerstvé strie
-
postaknozní začervenalé čerstvější jizvičky
-
rosacea – růžovka
-
neablativní rejuvenace (omlazení pokožky, redukce vrásek)
2. NdYag o vlnové délce 1064 nm cílí na modré barevné tóny:
-
hlouběji uložené žilky
-
starší strie
-
jizvy pooperační či poúrazové
-
postaknozní starší jizvy
-
virové bradavice
Ošetření provádíme ambulantně, po zákroku není nutná rekonvalescence ani pracovní neschopnost.
Využívá se na:
Řešení cévek, začervenání, růžovky
Rejuvenace (omlazení)
Odstranění bradavic
Jak laser funguje?
Následkem přeměny světelné energie na energii tepelnou dochází k tepelnému rozkladu cílové struktury (opět na základě tzv. selektivní fototermolýzy, v tomto případě je cílová jednotka hemoglobin = barvivo uvnitř cévky), a tím k uzavření a postupnému zániku ošetřené cévy. Správně použitá délka pulsu totiž způsobí řízenou koagulaci v ošetřené cévě a její následný kolaps, netrvá však natolik dlouho, aby došlo k tepelnému poškození okolní tkáně.
Jak se připravit před výkonem?
Před ošetřením je nutno pokožku neslunit, měla by mít co nejsvětlejší odstín a po výkonu je třeba dbát na důslednou fotoprotekci minimálně po další dva měsíce. Z těchto důvodů se ošetření provádí převážně v období podzim – zima.
K udržení dobrého efektu je také nutné ošetřenou oblast nepřehřívat, nepřekrvovat, a to alespoň další 2 týdny po výkonu (vhodné je tedy vynechat saunování, vyšší fyzickou zátěž, pálivá a kořeněná jídla, alkohol apod.).
Jak budu vypadat po ošetření?
Bezprostředně po ošetření se cévka srazí a ztmavne, mohou vznikat i drobné petechie (modřinky) či purpura, které jsou známkou skutečného zničení cévky a nejsou důvodem ke znepokojení. Stejně tak lze v místě ošetření v prvních minutách pociťovat mírné pálení, štípání, může se rozvinout i drobné prosáknutí či diskrétní otok, proto je ošetřená oblast ještě dodatečně chlazena a zklidněna hojivým krémem.
Ošetřená oblast může být také lehce začervenalá, tato reakce odeznívá do druhého dne, stroupky se tvoří velmi minimálně.
Jsou tyto průvodní vedlejší jevy trvalé?
Všechny tyto projevy se postupně vstřebají, vyblednou a zahojí se – začervenání mizí do druhého dne, prosáknutí či otok do 2-3 dnů, barevné cévní změny většinově do 2 týdnů od ošetření.
Výjimečně se v ošetřené oblasti mohou objevit hyper nebo hypopigmentace, které mohou trvat déle, nejsou však trvalé a jsou případně řešitelné, případně při intenzivnějším ošetření mohou vznikat drobné povrchové stroupky.
Kdy uvidím konečný výsledek?
Výsledek ošetření hodnotíme na kontrole s odstupem 4-6 týdnů.
Je nutné ošetření opakovat?
K úspěšnému odstranění rozšířených žilek na dolních končetinách je zapotřebí individuálně 1-2 ošetření, výjimečně v ojedinělých případech je nutno sezení ještě jednou opakovat. Od počátku terapie i po jejím skončení je nutno, jak uvedeno výše, dodržovat režimová opatření.
Při léčbě rosacey je většinou nutné laseroterapii s odstupem let opakovat, jelikož se jedná o chronickou dermatózu a projevy (rozšířené či nově vytvořené žilky) velmi často po čase recidivují.
K úplnému odstranění cévních malformací je zapotřebí sezení podstatně více.
Interval mezi jednotlivými sezeními je 6-8 týdnů a pro zachování dobré účinnosti je vhodné tento interval dodržet.
Jaká jsou omezení?
Stejně jako u jiných laserových ošetření je i toto vhodné provádět spíše v období podzim – jaro, jelikož před ošetřením i po něm je nutná důsledná fotoprotekce s používáním ochranných krémů s vysokým SPF 50+ (alespoň 6 týdnů před a po ošetření).
Týden po ošetření je vhodné vynechat plavání, saunování, intenzivní sport (cokoli, při čem dochází k výraznému zvýšení prokrvení, zpocení či namáčení ošetřené oblasti). Ošetřenou oblast je nutno promazávat hojivými krémy (typu Cicaplast Baume B5, Cicalfate, Bariéderm, Reha apod.).
Jaké jsou kontraindikace?
-
výkon se z forenzních důvodů neprovádí při těhotenství, včetně probíhajícího IVF cyklu
-
akutně probíhající dermatozy, dermatitidy a infekce v ošetřované oblasti
-
recidivující herpes simplex v ošetřované oblasti (doporučeno krytí antivirotiky)
-
fotodermatózy
-
keloidní hojení ran
-
onkologické onemocnění
-
epilepsie
-
poruchy srážlivosti krve
-
medikace antikoagulace, antiagregace
Proceduře předchází
Každému výkonu předchází osobní konzultace s lékařem zpoplatněná částkou 1500,- Kč, kterou je pak částečně možno odečíst (blíže viz ceník).
Podrobně probereme přání a představy klienta s navržením možného řešení dle všech specifických potřeb, požadavků nebo také limitů. Při konzultaci rádi zodpovíme všechny související dotazy, probereme výhody či nevýhody jednotlivých ošetření a budeme se snažit najít vždy individuálně to nejlepší možné řešení pro každého člověka zvlášť, neb v našich očích je každý z nás jiný, odlišný a v nejlepším slova smyslu jedinečný.